Jak probíhá rozvod

Rozvodové řízení

Rozvodové řízení je soudní řízení, při kterém se soud snaží zjistit, zdali je zákonné a zároveň správné vaše manželství rozvést.

Jsou-li pod rozvodem podepsaní oba manželé, pak je rozhodnutí téměř automatické a soud rozvod schválí. Nemají-li však manželé shodu, bude rozvodové řízení o dost delší a náročnější.

Přečtěte si, jak se na rozvodové řízení dobře připravit.

 
Okresní soud Plzeň (ilustrační obrázek)

Nejprve si projdeme pár základních informací o rozvodovém řízení a následně si povíme něco k tomu, jak toto řízení probíhá a jak se na něj připravit.

1. Místní příslušnost soudu

Okresní soudKterý soud by se vaším rozvodem měl zabývat? Posuzuje se to podle posledního společného bydliště manželů. Nejde o to, kde měl kdo napsaný trvalý pobyt, ale o to, kde jste spolu skutečně naposledy bydleli.

Stačí pak určit, který okresní soud je pro danou adresu příslušný, a tomu vaše rozvodové dokumenty můžete zaslat.

Použijete-li pro přípravu rozvodových dokumentů našeho On-line průvodce rozvodem, nemusíte nic řešit, příslušný soud vám systém doplní automaticky.

2. Bydliště účastníků

Bydliště účastníkůDobrá, místně příslušný soud jste si našli. Ale jakou adresu do rozvodových dokumentů uvést? Trvalou nebo skutečnou? A co když neznám adresu pobytu manžela/manželky?

Je to jednoduché: do rozvodových dokumentů je potřeba uvádět korespondenční adresy - tj. takové adresy, kde si skutečně budete vyzvedávat poštu. O trvalé bydliště zde tedy nejde. A pokud adresu manžela či manželky neznáte, uveďte, že vám není známa. Bude pak na soudu pokusit se ji zjistit.

Okresní soud Děčín (ilustrační obrázek)

3. Soudní poplatek

Soudní poplatekAby se soud vaším případem začal zabývat, je potřeba uhradit příslušný soudní poplatek. Pro rozvodové řízení tento poplatek činí 2 000,- Kč, ale to není všechno. Protože žádost o rozvod většinou není jediným dokumentem, kterým se soud při rozvodu musí zabývat (další jsou např. dokumenty týkající se rozdělení majetku manželů, nebo péče o děti po rozvodu), není ani toto konečná částka, kterou soudu musíte uhradit. Přesná konečná částka se nedá takto obecně určit, závisí na podrobnostech konkrétního rozvodu.

Použijete-li pro přípravu rozvodových dokumentů našeho On-line průvodce rozvodem, přesnou výši soudních poplatků se dozvíte u nápovědy k jednotlivým rozvodovým dokumentům.

Více o ceně rozvodu si můžete přečíst v našem článku Kolik stojí rozvod

4. Rozvod sporný a nesporný

Rozvod sporný či nesporny?Mezi sporným a nesporným rozvodem je diametrální rozdíl v délce soudního řízení. Nesporný rozvod je podstatně rychlejší a snazší pro všechny účastníky. Sporný rozvod může trvat roky, zejména v případě, že jsou ve hře děti a majetek.

Dobře si proto rozmyslete, zda se pokusit dosáhnout dohody, a nebo se jít rovnou soudit. Více podrobností o tom, jak určit, co je nesporný rozvod, a jaké to má důsledky pro rozvodové řízení, se dozvíte v našem článku Jak na rozvod manželství - postup

Účastníci rozvodového řízení

5. Účastníci rozvodového řízení

OSPOD

Účastníky rozvodového řízení jsou kromě dvou manželů také jejich nezletilé děti. Ty jsou vždy zastupovány nestrannou třetí osobou v podobě zástupce OSPODu (Orgánu sociálně právní ochrany dětí), určeného soudem. Máte-li tedy nezletilé děti, počítejte s účastí třetí osoby u všech vašich rozvodových jednání. OSPOD má rovněž významné slovo ve schvalování dohod, a soud si od něj nechá i doporučit "vhodnou" výši výživného či jiná doporučení týkající se výživy a výchovy dětí v rozvedených manželstvích. Jejich význam je tedy zcela zásadní. Více o roli OSPODu viz Rozvod a děti).

Advokáti?

V některých případech si jednotliví manželé berou s sebou k soudu advokáty. Přítomnost advokátů rozhodně není povinná, je to tedy na vašem rozhodnutí, zda se chcete zastupovat sami, nebo si zaplatíte služdby advokáta. U sporných rozvodů toto lze doporučit, protože sporný rozvod je podstatně komplikovanější a bez advokáta se v něm snadno ztratíte. U nesporného rozvodu pak bývá zvykem, že se k soudu dostaví manželé jen osobně, bez právníků.

Pozor, osobní přítomnost obou manželů u rozvodového soudního stání je nezbytná. V podstatě se dá říct, že až na extrémní výjimky vás soud bez osobní přítomnosti nerozvede. Určitě tedy se svou osobní účastí u rozvodového stání počítejte.

Průběh rozvodového řízení

Jak probíhá rozvodové řízení

Průběh rozvodového řízení se dost zásadně liší podle toho, zda máte či nemáte dohodu, máte či nemáte děti, a řešíte či neřešíte majetek. Různé kombinace těchto faktorů znamenají zcela odlišný průběh rozvodového řízení. Zjednodušeně se dá říct, že pořadí jednotlivých kroků je následující:

  1. máte-li děti, je třeba vždy nejdříve ze všeho soudně určit, jaké budou poměry dětí po rozvodu. Děti se tedy řeší vždy jako první, a zároveň je jejich projednání soudem vždy velmi rychlé ve srovnání s ostatními věcmi (vše trvá v řádu jednotek týdnů, namísto měsíců či let)
  2. jde-li o rozvod nesporný, je rovněž nezbytné vypořádat společné jmění manželů. U sporného rozvodu lze majetek úplně vynechat (neřešit), a nebo jej řešit až po rozvodu.
  3. teprve posledním krokem je samotný rozvod manželství

Uvedené kroky na sebe navazují (nelze je přeskočit) a každý z nich je v principu samostatným soudním řízením, byť v některých případech je soudy slučují a projednává se více věcí najednou - týká se to však v zásadě jen nesporných rozvodů.

Dokumenty k rozvodu

Vše však začíná přípravou rozvodových dokumentů a jejich podáním k soudu jedním z účastníků (případně společně). V tomto Vám může pomoci náš On-line průvodce rozvodem. Stačí zodpovědět pár dotazů ve čtyřech krocích a náš systém vám pomůže automatizovaně připravit rozvodové dokumenty "na míru", a přitom v kvalitě, garantované právníky.

Nemusíte tedy kvůli přípravy rozvodových dokumentů navštěvovat právníka, čímž ušetříte dost peněz (jednotky až desítky tisíc Kč).

1 

Jaké bude to Vaše rozvodové řízení?

Zde si můžete vyplnit šablony rozvodových dokumentů a přečíst návod, jak je správně vytisknout, opatřít přílohami a odeslat k soudu.

 

1/3 Základní údaje o Vašem rozvodu

Zvolte, zda máte nějaké společné děti, které ještě nedovršily 18 let (zletilé děti se z hlediska rozvodu neřeší, a to ani když ještě studují).
Zvolte ano, pokud máte shodu v tom, které dítě bude po rozvodu v čí péči, kdy se s ním bude stýkat druhý partner a kolik bude platit na výživném na děti.

Složitost Vašeho rozvodu

40%
  •  
  • Celková cena:

 


Platební bránu zajišťuje .

Rozvodová poradna zdarma

Poradna

Máte dotaz?